Проектування протипожежних систем направлено на запобігання загорянь на об’єктах, де застосовується енергоємні установки, пожежо- та вибухонебезпечні речовини в технологічному процесі, паливно-мастильні матеріали і т.д. Водяні системи пожежогасіння є найбільш простими і доступними – вони не тільки ліквідують вогнище загоряння, але і перешкоджають поширенню пожежі, при цьому охолоджуючи навколишній простір. Для функціонування водяних систем досить забезпечити подачу води з магістрального водопроводу або пожежного резервуара для зберігання розрахункового запасу води.
Пожежні резервуари встановлюються на підприємствах, виробничих цехах, складах, житлових будинках та інших об’єктах, де важко або технічно неможливо отримати необхідний обсяг пожежної води з центральної магістралі. Які ємності використовуються в даному випадку?
Залежно від способу установки, резервуари бувають:
- Підземні – дозволяють заощадити вільний простір на території і витрати на обігрів ємності взимку щоб уникнути замерзання пожежної води. Монтаж підземних ємностей передбачає виконання земляних робіт, що не завжди технічно можна реалізувати, наприклад, через неглибоке залягання підземних вод.
- Надземні – для установки такого типу ємностей немає необхідності проводити земляні роботи і задіювати спецтехніку, на чому можна заощадити. Надземні резервуари необхідно додатково утеплювати і вони займають вільний простір.
Матеріалом для виготовлення пожежних ємностей може служити пластик, залізобетон і сталь. Сталеві ємності вважаються більш практичними, ніж пластикові та залізобетонні конструкції. Сталеві резервуари, в свою чергу, бувають:
- Зварні – сталеві наземні резервуари, які не потребують проведення земляних робіт. До недоліків зварних конструкцій варто віднести: більш висока ціна, тривалий процес монтажу, додаткові витрати під час експлуатації споруди і вплив корозії (фарбування, ремонт).
- Збірні (модульні) – міцні зовнішні модульні ємності для гасіння пожеж, які збираються в кільця з оцинкованих сталевих листів на болтові з’єднання. Вони не вимагають залучення спецтехніки при зведенні. Збірка таких ємностей здійснюється із застосуванням гідравлічного домкрата в найкоротші терміни.
Документація і норми при проектуванні пожежних резервуарів
При проектуванні пожежних резервуарів проектанти керуються ДБН і ГОСТ, «Правилами пожежної безпеки в Україні», декларацією відповідності вимогам нормативів з пожежної безпеки матеріально-технічної бази, а також різними відомчими ТУ, РД. Також буде потрібно наявність висновків інженерно-геологічних вишукувань (розрізи), генплан та ряд інших документів.
Як правильно підібрати пожежний резервуар
При виборі пожежних резервуарів враховується:
- обсяг ємності з урахуванням запасу на потреби всіх систем пожежогасіння на об’єкті;
- час заповнення резервуара технічною пожежною водою;
- комплектація резервуара для безперебійної роботи споруди;
- загальна кількість резервуарів на об’єкті;
- витрата системи пожежогасіння і т.д.
Акваполімер Інжиніринг
Компанія «Акваполімер Інжиніринг» займається проектуванням, виготовленням, монтажем пожежних резервуарів в Україні та країнах ближнього зарубіжжя. Щоб замовити проектування пожежних резервуарів або уточнити приблизну вартість робіт, зв’яжіться з менеджером.